Zakończono wsparcie techniczne Windows XP co zrobić ?

Od 8 kwietnia 2014r Microsoft oficjalnie zakończył wsparcie dla systemu operacyjnego Windows XP. Oznacza to że nie będą już wydawane żadne aktualizacje zabezpieczeń tego systemu operacyjnego. W zamian Microsoft oferuje swój najnowszy produkt Windows 8, a do 15 czerwca 2014 roku dodatkowo Microsoft obniża cenę Windows 8 o 100 dolarów, dla tych którzy wyrażą chęć aktualizacji swojego Windows XP. Ale czy naprawdę warto migrować do wersji Windows 8 ?

Trzeba przede wszystkim dokonać audytu oprogramowania z jakiego obecnie korzystamy. Okazuje się bowiem iż nie wszystkie programy których używamy obecnie na swoim Windows XP będą współpracować z Windows 8. Przykładem może tu być np. Microsoft Office 2003 dla którego Microsoft także zakończył wsparcie. Innym aspektem jest całkowicie odmienna, znana wszystkim z poprzednich wersji systemu Windows XP a nawet Windows 7, filozofia pracy. W systemie Windows 8 nie ma znanego wszystkim przycisku START oraz rozwijanej listy aplikacji, w zamian posiadamy pulpit z tzw. kafelkami. Twórcy Windows 8, analizując rynek sprzętu oraz tendencje użytkowników, postawili na obsługę systemu na ekranach dotykowych, co w praktyce nie sprawdziło się w pracy na oprogramowaniu finansowo-księgowym.
Wraz z powstaniem Windows 8 , zewnętrzni programiści widząc brak wspomnianego menu START postanowili to naprawić i wydali „nakładkę” którą można bezpłatnie pobrać z http://www.classicshell.net. Nie rozwiązuje to jednak problemu kompatybilności naszego oprogramowania jakiego używamy na naszym Windows XP. Pozostaje odpowiedź na pytanie co zrobić ? Otóż wcale nie musimy od razu rezygnować z Windowsa XP. Należy jednak przestrzegać kilku zasad:
– koniecznie zainstalujmy wszystkie poprawki jakie wydał Microsoft do Windows XP
– używajmy oprogramowania antywirusowego wraz z zaporą ogniową ang.firewall
– bądźmy ostrożni przy użytkowaniu pamięci masowych USB.
– starajmy się nie korzystać z przeglądarki internet explorer, w zamian stosujmy Chrome, Firefoxa lub operę, do których nadal wydawane są aktualizacje.
– Jako klienta poczty wybierzmy np. Mozilla Thunderbird,
No tak, zabezpieczyliśmy swój komputer, ale co w przypadku gdy w naszej firmie jest ich więcej ?
Z pomocą przychodzi tutaj usługa Active Directory , która dzięki Komisji Europejskiej. w 2007 roku została upowszechniona szerszemu rynkowi oprogramowania min. została zaimplementowana na oprogramowanie serwerowe Linux. Podłączenie komputera z Windowsem XP do Active Directory powoduje jego pewne zabezpieczenie, ale mała uwaga, Windows XP musi być w wersji Proffesional. Dodatkowo na serwerze Linux możemy kontrolować przepływ informacji z sieci internet , nie dopuszczając dla użytkowników końcowych z Windows XP złośliwego oprogramowania. Instalując taki serwer w firmie nie tylko zabezpieczamy nasze dane i komputery, ale także mamy kontrole nad tym co nasi pracownicy w godzinach pracy oglądają w sieci internet, ile czasu spędzają na rzeczywistej pracy a ile na rozrywce. Bonusem tutaj także jest to ze usługa Active Directory współpracuje z systemami Windows 7 i Windows 8, co w przypadku zakupu nowych komputerów umożliwia pełne ich zabezpieczenie.

Korzystając z serwisu zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij